Дијалектика

www.dijalektika-dd.tk
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  

Share
 

 Забрзајте го стартувањето на Windows XP

Go down 
АвторПорака
MaheR

MaheR

Male
Број на мислења : 164
Age : 26
Местолокација : Скопје
Registration date : 2008-04-20

Забрзајте го стартувањето на Windows XP Empty
ПишувањеПредмет: Забрзајте го стартувањето на Windows XP   Забрзајте го стартувањето на Windows XP Icon_minitimeНед Мај 04, 2008 6:27 pm

При стартувањето на Windows XP, во позадина се случуваат разни процеси на проверки и вчитување на системските фајлови и драјвери, нивните патеки, подесувањата, и сл. Но некои од нив можат да се заобиколат без никакви последици и да се намали времето потребно за стартување на оперативниот систем.


Следете ги следните чекори:

1. Отворете го notepad.exe, и внатре изпишете "del c:\windows\prefetch\ntosboot-*.* /q" (без наводници), и снимете го документот како "ntosboot.bat" во C:\

2. Од Start менито изберете Run и испишете "gpedit.msc".

3. Под "Computer Configuration" кликнете двапати на "Windows Settings", и повторно двапати на "Shutdown" во десниот прозор.

4. Во прозорот new кликнете "add", "Browse", лоцирајте го вашиот "ntosboot.bat" фајл и кликнете на "Open".

5. Кликнете "OK", "Apply" и повторно "OK" за да излезете.

6. Од Start менито изберете Run и испишете "devmgmt.msc".

7. Кликнете двапати на "IDE ATA/ATAPI controllers"

8. Десен клик на "Primary IDE Channel" и изберете "Properties".

9. Изберете го табот "Advanced Settings", и најдете го Device уредот на кој можете да му ја менувате опцијата 'device type', и изберете 'none' наместо 'autodetection' и кликнете “OK”.

10. Десен клик на "Secondary IDE channel", изберете "Properties" и повторете ја постапката 9.

11. Рестартирајте го компјутерот.

Предупредување: внимателно проверете ги промените што ги вршите за да не дојде до несакани грешки и последици. Препорачливо е секогаш при вакви промени претходно да креирате Restore Point во System Restore со што ќе можете да го вратите системмот во претходната состојба.
Вратете се на почетокот Go down
MaD VuK

MaD VuK

Male
Број на мислења : 220
Registration date : 2008-04-20

Забрзајте го стартувањето на Windows XP Empty
ПишувањеПредмет: Re: Забрзајте го стартувањето на Windows XP   Забрзајте го стартувањето на Windows XP Icon_minitimeВто Мај 06, 2008 12:25 am

А што лошо може да се деси?
Вратете се на почетокот Go down
MaheR

MaheR

Male
Број на мислења : 164
Age : 26
Местолокација : Скопје
Registration date : 2008-04-20

Забрзајте го стартувањето на Windows XP Empty
ПишувањеПредмет: Re: Забрзајте го стартувањето на Windows XP   Забрзајте го стартувањето на Windows XP Icon_minitimeВто Мај 06, 2008 7:51 pm

Пробај па види Smile
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Забрзајте го стартувањето на Windows XP Empty
ПишувањеПредмет: Re: Забрзајте го стартувањето на Windows XP   Забрзајте го стартувањето на Windows XP Icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Забрзајте го стартувањето на Windows XP
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Дијалектика :: Дијалектика :: Компјутерска технологија-
Отиди до: