Дијалектика

www.dijalektika-dd.tk
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  

Share
 

 Забрзајте го XP со исклучување на непотребните сервиси

Go down 
АвторПорака
MaheR

MaheR

Male
Број на мислења : 164
Age : 26
Местолокација : Скопје
Registration date : 2008-04-20

Забрзајте го XP со исклучување на непотребните сервиси Empty
ПишувањеПредмет: Забрзајте го XP со исклучување на непотребните сервиси   Забрзајте го XP со исклучување на непотребните сервиси Icon_minitimeНед Мај 04, 2008 7:37 pm

За побрзо, и постабилно работење на Windows XP, можете да исклучите некои непотребни сервиси. Отворете Control Panel > Administrative Tools > Services. Ако вашиот компјутер не е поврзан во никаква мрежа и не е конфигуриран за мрежно работење, можете безбедно да ги исклучите следните сервиси без никакви последици.
Alerter
Clipbook
Computer Browser
Fast User Switching
Human Interface Access Devices
Indexing Service (ја успорува работата на хард дискот)
Messenger
Net Logon (непотребен доколку не користите network domain)
Netmeeting Remote Desktop Sharing (за дополнителна безбедност)
Remote Desktop Help Session Manager (за дополнителна безбедност)
Remote Procedure Call Locator
Remote Registry (за дополнителна безбедност)
Routing & Remote Access (за дополнителна безбедност)
Server
SSDP Discovery Service (се однесува на бескорисниот "Universal P'n'P" сервис, и го држи TCP портот 5000 широко отворен)
TCP/IP NetBIOS Helper
Telnet (за дополнителна безбедност)
Universal Plug and Play Device Host
Upload Manager
Windows Time
Wireless Zero Configuration (за бежична мрежа)
Workstation.

За да ги исклучите овие сервиси, со десен клик поединечно на секој од нив изберете properties. Доколку сервисот е активен и сакате моментално да го исклучите, стиснете Stop. Доколку сакате да го исклучите автоматското стартување на сервисот при подигање на системот, во полето Startup Type изберете disable.
Вратете се на почетокот Go down
MaD VuK

MaD VuK

Male
Број на мислења : 220
Registration date : 2008-04-20

Забрзајте го XP со исклучување на непотребните сервиси Empty
ПишувањеПредмет: Re: Забрзајте го XP со исклучување на непотребните сервиси   Забрзајте го XP со исклучување на непотребните сервиси Icon_minitimeНед Мај 04, 2008 11:56 pm

Фала Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
MaheR

MaheR

Male
Број на мислења : 164
Age : 26
Местолокација : Скопје
Registration date : 2008-04-20

Забрзајте го XP со исклучување на непотребните сервиси Empty
ПишувањеПредмет: Re: Забрзајте го XP со исклучување на непотребните сервиси   Забрзајте го XP со исклучување на непотребните сервиси Icon_minitimeПон Мај 05, 2008 12:24 pm

n.p Wink
Вратете се на почетокот Go down
MaD VuK

MaD VuK

Male
Број на мислења : 220
Registration date : 2008-04-20

Забрзајте го XP со исклучување на непотребните сервиси Empty
ПишувањеПредмет: Re: Забрзајте го XP со исклучување на непотребните сервиси   Забрзајте го XP со исклучување на непотребните сервиси Icon_minitimeВто Мај 06, 2008 12:24 am

Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Забрзајте го XP со исклучување на непотребните сервиси Empty
ПишувањеПредмет: Re: Забрзајте го XP со исклучување на непотребните сервиси   Забрзајте го XP со исклучување на непотребните сервиси Icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Забрзајте го XP со исклучување на непотребните сервиси
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Дијалектика :: Дијалектика :: Компјутерска технологија-
Отиди до: