Дијалектика

www.dijalektika-dd.tk
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  

Share
 

 Евтините компјутери му го продолжија векот на XP

Go down 
АвторПорака
MaheR

MaheR

Male
Број на мислења : 164
Age : 26
Местолокација : Скопје
Registration date : 2008-04-20

Евтините компјутери му го продолжија векот на XP Empty
ПишувањеПредмет: Евтините компјутери му го продолжија векот на XP   Евтините компјутери му го продолжија векот на XP Icon_minitimeПон Мај 05, 2008 7:05 pm

Евтините компјутери му го продолжија векот на XP 909118xp1
На стариот добар XP оперативен систем уште еднаш му е продолжен рокот до неговото официјално исфрлање од употреба и целосното заменување со Vista.

Ова доаѓа како резултат од појавување на евтини персонални сметачи од ниската класа. Поради се поголемата популарност на овие системи, Microsoft одлучи да ја оддржи во живот Windows XP Home Edition верзијата, но ќе биде достапна само за Eee PC се до 30ти Јуни 2010 година, односно една година после појавувањето на Windows 7.

Логиката е следна. Поради слабите перформанси кои ги имаат системите како ASUS Eee PC, овие уреди нема да имаат шанса да се справат со оперативен систем како Vista и ќе станат единствена цел на Linux оперативните системи кои се многу понезахтевни од Vista. За да го спречи губењето на тој дел од пазарот Microsoft решава да продолжи постоењето на XP, од таргетираната дата за овој Јуни до дури две години покасно.
Вратете се на почетокот Go down
MaD VuK

MaD VuK

Male
Број на мислења : 220
Registration date : 2008-04-20

Евтините компјутери му го продолжија векот на XP Empty
ПишувањеПредмет: Re: Евтините компјутери му го продолжија векот на XP   Евтините компјутери му го продолжија векот на XP Icon_minitimeПон Мај 05, 2008 10:41 pm

Све си има крај...
Вратете се на почетокот Go down
MaheR

MaheR

Male
Број на мислења : 164
Age : 26
Местолокација : Скопје
Registration date : 2008-04-20

Евтините компјутери му го продолжија векот на XP Empty
ПишувањеПредмет: Re: Евтините компјутери му го продолжија векот на XP   Евтините компјутери му го продолжија векот на XP Icon_minitimeПон Мај 05, 2008 11:57 pm

аха
Вратете се на почетокот Go down
MaD VuK

MaD VuK

Male
Број на мислења : 220
Registration date : 2008-04-20

Евтините компјутери му го продолжија векот на XP Empty
ПишувањеПредмет: Re: Евтините компјутери му го продолжија векот на XP   Евтините компјутери му го продолжија векот на XP Icon_minitimeВто Мај 06, 2008 12:17 am

Се подразбира Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
MaheR

MaheR

Male
Број на мислења : 164
Age : 26
Местолокација : Скопје
Registration date : 2008-04-20

Евтините компјутери му го продолжија векот на XP Empty
ПишувањеПредмет: Re: Евтините компјутери му го продолжија векот на XP   Евтините компјутери му го продолжија векот на XP Icon_minitimeВто Мај 06, 2008 7:53 pm

може да се каже Wink
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Евтините компјутери му го продолжија векот на XP Empty
ПишувањеПредмет: Re: Евтините компјутери му го продолжија векот на XP   Евтините компјутери му го продолжија векот на XP Icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Евтините компјутери му го продолжија векот на XP
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Дијалектика :: Дијалектика :: Компјутерска технологија-
Отиди до: