Дијалектика

www.dijalektika-dd.tk
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  

Share
 

 Хороскопските знаци и нивните особини

Go down 
АвторПорака
Xkyer
Админ
Админ
Xkyer

Male
Број на мислења : 404
Age : 26
Местолокација : Скопје
Registration date : 2008-04-16

Хороскопските знаци и нивните особини Empty
ПишувањеПредмет: Хороскопските знаци и нивните особини   Хороскопските знаци и нивните особини Icon_minitimeСре Мај 07, 2008 5:23 pm

Има 3 основни вида на хороскоп: западен, индиски и кинески. Западниот и индискиот се базираат на просторот и движењето на сонцето, месечината и планетите низ хороскопскиот знак а кинескиот се базира на времето, годишните и месечните циклуси и часовите од денот. Сите три видови хороскоп содржат по 12 знаци, поделени во четири основни групи. Овие три хороскопи можат да се споредат и притоа е кажано дека имаат сличности и дека секој знак од секој хороскоп има свој соодветен во другите два.

Огнени знаци се:
1. Овен (во индиски е меша)
2. Лав (во индиски симха)
3. Стрелец (во индиски данус)

Земјени знаци се:
1. Бик (во индиски вришаба)
2. Девица (во индиски канја)
3. Јарец (во индиски макара)

Водени знаци се:
1. Рак (во индиски карка)
2. Скорпија (во индиски вришчика)
3. Риби (во индиски меена)

Воздушни знаци се:
1. Близнаци (во индиски митуна)
2. Вага (во индиски тула)
3. Водолија (во индиски кумба)
Меѓутоа, покрај ова, во кинескиот хороскоп групите не се делат на земја, воздух, вода и оган туку дрво, оган, земја, метал и вода. Западниот и индискиот хороскоп се разликуваат во период за околу 1 месец, додека кинескиот е базиран на лунарен календар и разликува од претходните хороскопи за недела-две.

* Дојде до забуна со споредбите меѓу западниот и кинескиот хороскоп, така да кинеските знаци се отстранети!

Конкретно ќе се задржам на западниот хороскоп (кај нас што е прифатен) и ќе напишам подетално за секој знак но во некој нареден пост, бидејќи има многу за сите 12

Астролозите хороскопот го делат на 12 целини наречени куќи кои се сфаќаат како 12 сфери на на човечкиот живот и активност. Има повеќе начини за интерпретација на куќите, од кои што најприфатлив е следниот:
1. Првата куќа го означува телото и физичкиот изглед на човекот, и неговото его.
2. Втората ги опфаќа парите и имотот, вредноста и приоритетите.
3. Во третата се комуникациите, браќата/сестрите, соседите и ситуациите сврзани со нив, патувања и транспорт, образование и секојдневноста
4. Во четвртата се домот и семејството, мајката и грижењето за некого или нешто, како и почетокот и крајот на животот.
5. Во петтата се задоволството и одморот (слободното време), празниците, игрите и коцкањето, децата, креативноста, љубовни афери и секс за забава.
6. Тука е работата, задолженијата и задачите. Вработените, работодавците и работното место, здравјето и благосостојбата се исто така тука.
7. Врски, брак и бизнис-партнерства и договори, и за жал непријатели и војна.
8. Раѓање, смрт, почетоци и краеви, длабоки љубовни врски како и даноци, такси, наследства.
9. Патувања во странство, култури, религија, закон и високо образование
10. Амбиција и цели, општествен статус и кариера.
11. Пријатели и познаници, групи, клубови и друштва, особено од хуманитарен карактер.
12. Мистицизам и таинственост. Осамени и изолирани места како болници, затвори и ментални институции, самопожртвуваност.

Од “хороскопски аспект“, постојат 7 класични планети и 3 современи: класични се Сонцето, Месечината, Меркур, Венера, Марс, Јупитер и Сатурн а современи се Уран, Нептун и Плутон.

Сонцето означува лична сила, виталност и остварување на цели, водство, моќ и авторитет, потреба да се искажуваме, креативност, родителство (посебно татковство), самоидентификација, мотивација и гордост, со оваа планета владее лавот.
Месечината означува внатрешни чувства, расположенија, навики, поствест, грижа околу некого и родителство (посебно мајчинство), дом и семејство, инстинктивни реакции на животот, потреба за емоционална стабилност и безбедност, и со Месечината владее ракот
Мекур опфаќа менталитет, комуникација, размислување, занимавање со учителство, училишта, литература, околина, логика и рационалност, владејачки знаци се близнаци и девица
Венера подразбира врски и партнерства од секаков вид, романтична љубов, желба за убавина, хармонија и соработка, личен комфорт, уметност, мода и друштвен живот. Тука ги имаме бикот и вагата
Марс подразбира акција, лична енергија и мотиви, агресивност, сексуалност и страст, спорт, физички активности и натпреварување, тука се спомнуваат овенот и скорпијата
Јупитер означува лично задоволство од успех во нештата, ширење на знаења, аспирации, слобода, осет за правда и морал, религија, филозофија, високо образование, закон, претприемништво, превземање ризик и коцкање, тука владееат стрелците и рибите.
Кај Сатурн се спомнуваат лични ограничувања за работите, одговорност, амбиција, кариера, авторитет и хиерархија, сериозни размислувања за аспектите на животот, капацитет и издржливост за тешка работа, самодисциплина и доверба, тука се јарецот и водолијата.
Уран подразбира бунтовништво и неконвенционалност, внесување нови начини на размислување и однесување, иновации и откритија, идеализам, клубови, друштва, хуманитарни организации, политички движења, посебност, невообичаеност и независнот, тука е повторно водолијата
Нептун означува мистика, осетливост и сочувство, грижа за болни и ментално растроени лица, животни, хуманитарни настани, религиозни институции, болници, затвори, уметничка инспирација, духовност и склоност кон наркотици Тука ги имаме рибите
Кај Плутон имаме трансформации, почеток и завршеток на животот, секс, смрт, проблеми со моќ и контрола, откривање на тајни, полиција, детективи, хирурзи, минирање и стремеж кон богатство и слава, тука се скорпиите.
за крај тука можете да си ја прочитате вашата натална карта.
Вратете се на почетокот Go down
http://dijalektika.macedonianforum.net
Fuck_Hack
Админ
Админ
Fuck_Hack

Број на мислења : 19
Registration date : 2008-04-19

Хороскопските знаци и нивните особини Empty
ПишувањеПредмет: Re: Хороскопските знаци и нивните особини   Хороскопските знаци и нивните особини Icon_minitimeСаб Мај 10, 2008 1:55 am

не сум баш за оваа тема Smile
Вратете се на почетокот Go down
 
Хороскопските знаци и нивните особини
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Дијалектика :: Дијалектика :: Мистерии-
Отиди до: