Дијалектика

www.dijalektika-dd.tk
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  

Share
 

 Дали има живот на марс ?

Go down 
АвторПорака
Xkyer
Админ
Админ
Xkyer

Male
Број на мислења : 404
Age : 26
Местолокација : Скопје
Registration date : 2008-04-16

Дали има живот на марс ? Empty
ПишувањеПредмет: Дали има живот на марс ?   Дали има живот на марс ? Icon_minitimeСре Мај 07, 2008 5:30 pm

Знаеме дека Beagle 2 беше единствената мисија со која се планираше да се изведе есперименти чија цел беше детектирање живот на црвената планета. Пред дваесетипет години Viking проектот на NASA ја започна потрагата по живот на Марс. Изведените eксперименти беа дизајнирани да откријат постоење на активни метаболизми, но за жал со скромни претходни сознанија за Марс, затоа некои од резултатите останаа неразјаснети до денес. Овие резултати доколку се протолкуваат на еден начин во нив може да се забележи биолошка активност, доколку, пак, се протолкуваат поинаку може да се протолкуваат како последица од хемиски реакцији.
Во времето на Viking мисијата (1975/6) еден од инструментите не успеа да детектира присуство на органска материја (над нивото на контаминација на инструментите) со што не можеше да се донесе валиден заклучок. Исто така се претпоставуваше дека до следната мисија кон Марс ќе поминат само неколку години. Во такви околности непостоењето на валиден доказ набргу беше протолкувано: 'На Марс нема живот' иако всушност вистинскиот одговор го немаме.
Во истиот период додека мисијата Viking траеше на Антарктикот беа собрани метеорити од кои беа собрани докази за тоа дека Марс, сепак, не е пуста планета. Со изучување на изотопскиот состав на метеоритот со МС може да точно да се определи од кој објект од сончевиот систем потекнува. Слично како што со ДНА може да се утврди за кој животински вид станува збор.


Што мислите дали има живот на Марс?
Како си ги објаснувате марсовците, чиниите.. сето тоа што се случуваше во мкд?
Вратете се на почетокот Go down
http://dijalektika.macedonianforum.net
MaheR

MaheR

Male
Број на мислења : 164
Age : 26
Местолокација : Скопје
Registration date : 2008-04-20

Дали има живот на марс ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали има живот на марс ?   Дали има живот на марс ? Icon_minitimeСре Мај 07, 2008 9:29 pm

ја сум сигурен дека има друг живот. И дека има на Марс. Имам видено и слики како има згради сликани на Марс од страна на NASA и како се урнати летечки објекти од оружје кое го направил Никола Тесла што испушта сноп плазма. Ги имам видено сликите на една емисија. Инаку темава МИСТЕРИИ многу ми се допаѓа Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
MaD VuK

MaD VuK

Male
Број на мислења : 220
Registration date : 2008-04-20

Дали има живот на марс ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали има живот на марс ?   Дали има живот на марс ? Icon_minitimeЧет Мај 08, 2008 7:06 pm

Мора да има друг живот не сме само ние Smile
И јас се сложувам со MaheR темава е мн интересна Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Fuck_Hack
Админ
Админ
Fuck_Hack

Број на мислења : 19
Registration date : 2008-04-19

Дали има живот на марс ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали има живот на марс ?   Дали има живот на марс ? Icon_minitimeСаб Мај 10, 2008 1:51 am

На секоја планета од сончевиов систем има зивот само што ние не сме го пронашле, нормално зборувам за бактерии за интелегентен зивот малце тешко...
Вратете се на почетокот Go down
MaD VuK

MaD VuK

Male
Број на мислења : 220
Registration date : 2008-04-20

Дали има живот на марс ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали има живот на марс ?   Дали има живот на марс ? Icon_minitimeСаб Мај 10, 2008 5:49 pm

Ама и тоа ке биде Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Дали има живот на марс ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали има живот на марс ?   Дали има живот на марс ? Icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Дали има живот на марс ?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Дијалектика :: Дијалектика :: Мистерии-
Отиди до: