Дијалектика
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Дијалектика

www.dijalektika-dd.tk
 
HomeHome  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  

 

 Споро исклучување на системот

Go down 
2 posters
АвторПорака
MaheR

MaheR

Male
Број на мислења : 164
Age : 27
Местолокација : Скопје
Registration date : 2008-04-20

Споро исклучување на системот Empty
ПишувањеПредмет: Споро исклучување на системот   Споро исклучување на системот Icon_minitimeПон Мај 05, 2008 8:02 pm

Некои корисници на Windows XP имаат проблем со многу споро гасење на компјутерот. Иако ова може да биде предизвикано од најразлични причини, најчесто тоа е случај кај системите со NVIDIA графички картички кои имаат инсталирано од поновите верзии на драјвери. Еден сервис кој се нарекува NVIDIA Driver Helper Service се вчитува при подигање на системот и поради некои причини често не се исклучува правилно. Овој сервис не е многу неопходен и исто така доколку се исклучи може да ослободи одредено количество на меморија на вашиот систем. Еве како ќе го направите тоа:
1. Отворете го Control Panel

2. Отворете го Administrative Tools и изберете Services

3. Десен клик на "NVIDIA Driver Helper Service" и изберете STOP.

4. За да го исклучите сервисот за секое подигнување на системот, повторно десен клик, изберете properties, и во опцијата "Startup Type" изберете Manual како што е прикажано на сликата.

Споро исклучување на системот 699660sharingpic
Вратете се на почетокот Go down
MaD VuK

MaD VuK

Male
Број на мислења : 220
Registration date : 2008-04-20

Споро исклучување на системот Empty
ПишувањеПредмет: Re: Споро исклучување на системот   Споро исклучување на системот Icon_minitimeВто Мај 06, 2008 12:17 am

Фала бр0
Вратете се на почетокот Go down
MaheR

MaheR

Male
Број на мислења : 164
Age : 27
Местолокација : Скопје
Registration date : 2008-04-20

Споро исклучување на системот Empty
ПишувањеПредмет: Re: Споро исклучување на системот   Споро исклучување на системот Icon_minitimeВто Мај 06, 2008 7:52 pm

n.p бр0
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Споро исклучување на системот Empty
ПишувањеПредмет: Re: Споро исклучување на системот   Споро исклучување на системот Icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Споро исклучување на системот
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Дијалектика :: Дијалектика :: Компјутерска технологија-
Отиди до: